احتمالا برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام تولید یا آپلود محتوای جدید، به این فکر کردید که آیا محتوا به تصویر نیاز دارد؟ و یا اینکه چه تصاویری برای صفحه وبلاگ یا محصول شما مناسب است؟ برای پاسخ به پرسش‌هایی از این دست، باید اصول انتخاب تصاویر را بشناسید. تصاویر نقش مهمی را در تفهیم محتوا ایفا می‌کنند، به همین دلیل، به عکس‌های مرتبط با مقاله نیاز دارید. هنگام آپلود عکس باید اصول سئو را رعایت کنید، در این مقاله به بررسی تمام اصول و قوانین مهم در سئو می‌پردازیم.

سئوی تصاویر (Image SEO) چیست؟

طبق آماری که در سال 2021 اعلام شد، نیمی از سرچ گوگل مربوط به تصاویر بوده است. با توجه به این آمار، افزایش رتبه تصاویر اهمیت بالایی دارد. سئوی تصاویر به رعایت اصول و قوانین برای نمایش تصاویر در SERP گوگل گفته می‌شود. با رعایت قوانین سئوی تصاویر سایت، علاوه بر اینکه به افزایش رتبه سایت کمک می‌کنید، تجربه کاربری را هم بهبود می‌دهید.

یک توضیح جذاب از سئو تصاویر به نقل از Yoast:

Whether you’re writing a new blog post or working on your product pages, chances are you’ll find yourself asking whether your page needs an image. The answer is always “Yes”. Images bring a page to life and contribute to your website’s SEO. But don’t worry; we’ll help you figure out where to find the right image and optimize it for SEO in no time. Let’s get started!

رعایت اصول و قوانین سئو عکس محتوا، در بهبود سئو تکنیکال هم تاثیر دارد. در بسیاری از مواقع میزان سرعت سایت، به حجم تصاویر مربوط می‌شود. اگر تصمیم دارید در سئو محتوا مهارت کسب کنید، باید به تمام موارد اعم از تحقیق کلمه کلیدی ، ابزار تحقیق کلمه کلیدی ، سئو تصاویر و استراتژی لینک سازی مسلط باشید. اگر به یک مشاور یا متخصص سئو نیاز دارید می‌توانید مقاله مرتبط با آن را بخوانید. در این مقاله به صورت اختصاصی به نکات مهم برای سئوی تصاویر می‌پردازیم.

سئوی تصاویر (Image SEO) چیست؟

در زیر چک‌لیست مربوط به سئوی تصاویر را نام می‌بریم:

  1. فرمت مناسب برای تصاویر انتخاب کنید.
  2. نام فایل تصاویر را مرتبط انتخاب کنید.
  3. تگ Max-Image-Preview را تنظیم کنید.
  4. تصاویر را بهینه‌سازی کنید.
  5. از تصاویر واکنش گرا استفاده کنید.
  6. متن جایگزین سئو و مرتبط با تصاویر بنویسید.
  7. با اعمال در تغییراتی در تصاویر، آن‌ها را سفارشی کنید.
  8. عناوین صفحه با عکس مرتبط باشد.
  9. از نقشه سایت تصویری استفاده کنید.
  10. متا تگ های Open Graph را اضافه کنید.

بر اساس چک لیست بالا، هر کدام را با جزئیات شرح می‌دهیم.

بهترین فرمت تصویر برای سایت چیست؟

بهترین فرمت تصویر برای سایت چیست؟

چند فرمت برای تصاویر وجود دارد که سئو سایت کمک می‌کند. شاید سوال برایتان پیش آید که فرمت تصاویر چرا روی سئو سایت موثر است؟ در واقع یک بخش مهمی از سئو سایت به سئو تکنیکال مربوط می‌شود. در صورت فرمت مناسب برای سایت انتخاب نکنید، باعث کاهش سرعت و افزایش حجم سایت می‌شوید.

JPEG: متداول‌ترین فرمت تصاویر است. برای افزایش رتبه سئو سایت می‌توانید تصاویر JPG را آپلود کنید. این فرمت از نظر وضوح تصویر و حجم مناسب سایت است.

PNG: اگر نیاز به تصاویر با پس‌زمینه شفاف، وضوح تصویر بالا و حجم پایین دارید، این فرمت را پیشنهاد می‌کنیم.

SVG: از این پسوند برای لوگو یا تصاویر متحرک است، استفاده می‌کنند. خوشبختانه این فرمت مستقل از رزولوشن و مبتنی بر بردار است. با این ویژگی، مقیاس‌پذیری بالا بدون کاهش وضوح تصویر را دارد.

WebP: این فرمت عکس به افزایش سرعت آپلود تصویر و همچنین کاهش حجم سایت کمک می‌کند. امروزه برای آپلود تصاویر، این فرمت رایج و پرطرفدار است.

سئو تصاویر چه تاثیری در سئو دارد؟

انتخاب نام فایل برای تصاویر سایت

برخلاف تصور بسیاری، انتخاب نام تصاویر اهمیت بالایی دارد. نام فایل تصویر باید مرتبط با عنوان باشد. برخی از کلمات کلیدی برای نام تصاویر و برخی عبارتی متناسب با هدینگ را انتخاب می‌کند. یکی از نکات مهم انتخاب نام انگلیسی به جای نام فارسی برای فایل است. بهتر است برای درک بهتر ربات‌های گوگل از نام انگلیسی برای فایل عکس‌ها استفاده کنید.

چرا تگ Max-Image-Preview مهم است؟

برای نمایش تصاویر بزرگ در سایت بهتر است که از متا تگ max-image-preview: large استفاده کنید. نمایش تصاویر بزرگ در سایت میزان بازدید را افزایش می‌دهد و در نهایت باید افزایش نرخ CTR می‌شود.

بهترین فرمت تصویر برای سایت چیست؟

روش‌های بهینه‌سازی تصاویر چیست؟

بهینه‌سازی تصاویر در سئو یعنی کاهش کمیت عکس در صورتی که به کیفیت آن آسیب نزند. به میزانی که کمیت عکس کاهش یابد، سرعت آپلود سایت افزایش می‌یابد. یکی از عوامل مهم در افزایش سئو، سرعت سایت است. کاربران امروزه فرصت و حوصله زیادی ندارند که برای بالا آمدن سایت شما زمان بگذارند. بنابراین، کاهش حجم تصاویر را هنگام آپلود جدی بگیرید.

تصاویر واکنش‌گرا چیست؟

تصاویر واکنش‌گرا این قابلیت را دارند که با توجه به ابعاد دستگاه تغییر کنند. به بیان دیگر، تصاویر واکنش‌گرا این امکان را دارند که براساس ابعاد دستگاه تغییر اندازه دهند.

متن جایگزین یا alt تصاویر چیست؟

یکی از راه‌هایی که گوگل می‌تواند مفهوم تصاویر را متوجه شود، متن جایگزین است. متن جایگزین یا همان alt یکی از مشخصه‌های تگ image است. درج alt تصاویر در سئو داخلی و خارجی تاثیر دارد. معمولا از لیست کلمات کلیدی برای درج متن جایگزین استفاده می‌کنند.

از تصاویر یونیک استفاده کنید

پس از اینکه عکس مورد نظر را انتخاب و دانلود کردید، می‌توانید با اعمال تغییرات کوچک آن را سفارشی کنید. آپلود محتوای جدید و منحصربه‌فرد یا به اصطلاح Uniq تاثیر زیادی در سئو سایت دارد. به همین دلیل این مورد را از عوامل تاثیر گذار در سئو معرفی کردیم.

چرا تگ Max-Image-Preview مهم است؟

چطور عکس‌های مرتبط انتخاب کنید؟

برای انتخاب عکس‌های مرتبط، به عناوین مقاله توجه کنید. عکس‌ها برای درک بهتر مفاهیم مقاله استفاده می‌شوند. بنابراین، هنگام انتخاب تصاویر به ارتباط آن با مفهوم هدینگ دقت کنید.

از نقشه سایت تصویری استفاده کنید

یکی از راه‌هایی که گوگل تصاویر سایت را در SERP نمایش می‌دهد، image sitemap یا نقشه سایت تصاویر است. برای اینکار تنها کافی است که تصاویر را به نقشه سایت اضافه کنید. نقشه سایت روشی برای معرفی سایت به ربات‌های گوگل است؛ بنابراین، بعد از تکمیل طراحی سایت، حتما نقشه سایت را ایجاد کنید.

متا تگ های Open Graph را اضافه کنید

Open Graph یک پروتکل است که برای نمایش بهتر شبکه‌های اجتماعی در سایت طراحی شده است. یکی از راه‌ها برای معرفی بهتر شبکه‌های اجتماعی (لینکدین، توییتر، فیسبوک و …)، استفاده از Open Graph است.

سئو تصاویر چه تاثیری در سئو دارد؟

اگر تا به حال تجربه سئو تصاویر را نداشته باشید، احتمالا این پرسش در ذهن شما نقش می‌بندد که تصاویر چه تاثیری روی سئو سایت دارد؟ پاسخ این است که ما از هر طریقی در تلاش هستیم تا برای وب‌سایت ورودی بگیریم. با سئو تصاویر یا به بیان بهتر، با رعایت اصول سئو تصاویر، راه تازه‌ای برای افزایش ترافیک سایت باز می‌شود. سئو شدن تصاویر سایت کمک می‌کند تا رتبه سایت افزایش یابد و باید این موضوع را در فرآیند سئو سایت جدی بگیرید.

جمع بندی سئوی تصاویر چیست؟

با توجه به اهمیت تصاویر در سئو سایت، لازم است به تمام نکات گفته شده، توجه داشته باشید و تمام اصول سئو تصاویر را رعایت کنید. صفحه جستجوی تصاویر در موتورهای جستجو از جمله گوگل، فضای مناسبی برای افزایش ورودی و ترافیک در سایت است. جالب است بدانید که یکی از پایه‌های مهم در سئوی محتوا، تصاویری است که برای خوانایی بیشتر به سایت اضافه می‌شوند. بنابراین، برای اثر گذاری مثبت تصاویر در سایت، باید براساس یک اصول و استراتژی از پیش تعریف شده، قدم بردارید.

سوالات متداول


چه فرمت فایلی برای سئوی تصاویر بهتر است؟

برای آپلود تصاویر بهتر است از فرمت‌های رایج مانند JPEG، PNG یا WebP استفاده کنید. مهمترین عامل در انتخاب فرمت، حجم پایین و کیفیت بالا است.

چه نامی برای فایل تصاویر انتخاب کنیم؟

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید از افزونه SEO Friendly Images برای انتخاب خودکار نام فایل تصاویر استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر عکس محصول آپلود می‌کنید این افزونه به صورت خودکار نام فایل را نام محصول می‌گذارد که این امر در سئو تصاویر کمک می‎‎‌‌کند.

چه URL ای برای سئوی تصاویر انتخاب کنیم؟

در واقع باید یک ساختار را برای URLها در نظر داشته باشید تا از این طریق ربات‌های گوگل را متوجه ساختار سایت کنید. انتخاب URL به یک دانش استراتژیک نیاز دارد.