بک لینک PBN یک تکنیک کلاه سیاه در سئو سایت است. به طور کلی ساخت بک لینک از نظر استراتژی چند دسته است. یکی از رایج‌ترین و محبوب روش‌ها PBN است. در مقاله بک لینک چیست به طور جامع Backlink را تعریف کردیم. کارشناسان سئو، برای ساخت شبکه وبلاگ خصوصی (PBN)، تعدادی وب‌سایت وبلاگی راه‌اندازی می‌کنند. برای هر وبلاگ، محتوا تولید شده و به صفحات مورد نظر سایت لینک‌ سازی می‌شود.

مشکل از جایی شروع می‌شود که گوگل متوجه راه‌اندازی سایت با هدف لینک سازی شود. در صورت شناسایی گوگل، تمام لینک‌ها Spam یا هرز می‌شود ناگفته نماند که با وجود ریسک بالا در روش لینک‌سازی خارجی PBN، هنوز بهترین روش برای افزایش رتبه سایت بک لینک PBN است. در این مقاله به بررسی تمام معایب و مزایا PBN می‌پردازیم.

بک لینک PBN چیست؟

بک لینک PBN مخفف Private Blog Network به معنی شبکه وبلاگ شخصی است. لینک سازی PBN به مجعوعه‌ای از سایت‌های وبلاگی می‌گویند که با هدف لینک سازی به صفحات سایت و افزایش رتبه ساخته می‌شوند. برخی از سئوکاران از سایت‌های وبلاگی رایگان استفاده می‌کنند، برخی سایت جدید راه‌اندازی می‌کنند و عده‌ی کمی دامنه‌های قدیمی و معتبر را خریداری می‌کنند.

بک لینک PBN یک تکنیک کلاه سیاه در سئو سایت است.

روش‌های مختلفی برای طراحی یک شبکه وبلاگی شخصی وجود دارد. با توجه به بودجه و نوع پروژه سئو، روش مناسب را انتخاب کنید. به نظر شما، این روش لینک سازی کلاه سیاه برای دستکاری رتبه بندی گوگل عالی به نظر می‌رسد؟ پاسخ این است که خیر این روش نه تنها به راحتی توسط گوگل قابل تشخیص است، بلکه با هر آپدیت جدید الگوریتم‌های گوگل، امکان جریمه سنگین وب‌سایت‌های متخلف وجود دارد.

آیا لینک سازی PBN اشتباه است؟

با توجه مشکلات ناشی از شبکه وبلاگ شخصی و صرف هزینه و زمان زیاد، لینک سازی PBN اشتباه است. تیم حمید پرویز به با بیش از 10 سال تجربه در سئو انواع وب‌سایت‌ها، این روش را پیشنهاد نمی‌کند. هزینه‌های بالایی که برای سئو کلاه سیاه خرج می‌شود را در مسیر ایمن خرج کنید. با دریافت مشاوره از حمید پرویز به متخصص سئو، در صورت نیاز برای راه‌اندازی انواع کمپین تبلیغاتی در گوگل ادز اقدام کنید.

مزایای بک لینک PBN چیست؟

 1. با فروش بک لینک رپورتاژ درآمد کسب کنید
 2. سیستم همکاری فروش را راه‌اندازی کنید.
 3. سایت‌های شبکه وبلاگ شخصی را بفروشید.
 4. برای سئوکاران به صرفه است.
 5. رتبه کلمات کلیدی را بهبود دهید.
با راه اندازی وب‌سایت‌های وبلاگی و صرف هزینه، یک بک لینک PBN ایمن برای خودتان بسازید.

معایب لینک سازی PBN چیست؟

 1. هزینه لینک سازی PBN بالا است.
 2. به مراقبت زیاد و کنترل روزانه نیاز دارد.
 3. زمان زیادی برای به ثمر نشستن شبکه وبلاگ شخصی نیاز دارد.
 4. اجرای ساختار کلی وقت گیر است.
 5. ریسک بالایی دارد.

ترفندهای کاهش ریسک بک لینک PBN

برخی از حوزه‌ها رقبای سرسخت دارند و در چنین شرایط سختی، راهی جزء بک لینک PBN نیست. اگر رقبا را در ابزارهای آنالیز Backlinks بررسی کنید، احتمالا با لینک سازی‌هایی که بدون امکان خریداری مواجه می‌شوید. خبر بد اینکه راهی جزء رقابت با PBN ندارید و خبر خوب اینکه با ترفندهای زیر امکان لینک سازی PBN را دارید.

بررسی ترفندهای کاهش ریسک لینک سازی PBN

بررسی ترفندهای کاهش ریسک لینک سازی PBN

با راه اندازی وب‌سایت‌های وبلاگی و صرف هزینه، یک بک لینک PBN ایمن برای خودتان بسازید. شما به چندین وب‌سایت نیاز دارید، اما وب‌سایت‌هایی که شک گوگل را به صفر برساند. برای اینکه شک گوگل را به صفر برسانید، دامنه‌های کاملا متفاوتی را از هاست‌های متفاوت خریداری کنید.

برای تمام پست‌ها یک تقویم محتوایی طراحی کنید. بر اساس زمانبندی تعیین شده و مطابق تقویم، محتوای ارزشمند تولید کنید. در این مرحله به دانش کافی درباره سئو محتوا، عنوان سئو، استراتژِ لینک داخلی نیاز دارید.

یکی از دلایلی که گوگل، لینک سازی‌ها را Spam می‌کند، گره‌های اشتباه است. برای آنالیز دقیق گره‌ها برنامه ریزی کنید و با وسواس هر گره را ارزیابی کنید. هر کدام از گره‌ها را یک سایت واقعی بدانید و به افزایش رتبه آن توجه کنید. اگر تمام نکات گفته شده را با دقت رعایت کنید، رتبه‌های سایت خود را به راحتی افزایش می‌دهید.

چرا گوگل لینک سازی PBN را دوست ندارد؟

پیش از توضیح بهتر است که بدانیم Google درباره PBN چه نظری دارد؟

Any links that are intended to manipulate rankings in Google Search results may be considered link spam. This includes any behavior that manipulates links to your site or outgoing links from your site.

ترجمه:

هر پیوندی که برای دستکاری رتبه‌بندی در نتایج جستجوی Google ساخته شود. به عنوان لینک Spam در نظر گرفته شود. این شامل هر رفتاری است که پیوندها یا لینک های خارجی، سایت شما را دستکاری می کند.

در واقع، گوگل برای اینکه شما را با کلمه کلیدی دلخواه در رتبه‌های نخست قرار دهد، بستر تبلیغاتی را فراهم کرد. تبلیغات در گوگل یا گوگل ادز راحت‌ترین راه برای نمایش در رتبه بالا نتایج جستجو است. بسیاری از کسب و کارهای دیجیتالی علاقه‌ای به پرداخت پول برای خرید جایگاه از گوگل ندارند. گوگل تمام تلاش خود را کرد تا در میان تمام صفحات، بهترین‌ها از نگاه کاربر را نمایش دهد. امروزه، ربات‌های گوگل با آنالیز رفتار کاربر در هر صفحه سایت، اطلاعاتی ارزشمند برای رتبه بندی وب سایت‌ها است.

ترافیک سایت را جدی بگیرید! هر کاربری که وارد صفحه سایت می‌شود، میزان نرخ پرش، مدت زمان ماندگاری در سایت و بانس ریت آن قابل شناسایی است.
 1. لینک سازی با ایجاد شبکه وبلاگ شخصی، دستکاری در رتبه محسوب می‌شود. وب‌سایتی که از نگاه کاربر محبوب نیست یا به عبارتی نیاز کاربر را رفع نمی‌کند، هیچ چطور توسط وب‌سایت‌های مختلف به صورت شبکه ارزشمند است؟
 2. ربات‌های گوگل هوشمند هستند و تمام لینک سازی‌های سایت شما را آنالیز می‌کنند. هر صفحه‌ای که به وب‌سایت شما لینک داده ارزشگذاری می‌شود.
 3. ترافیک سایت را جدی بگیرید! هر کاربری که وارد صفحه سایت می‌شود، میزان نرخ پرش، مدت زمان ماندگاری در سایت و بانس ریت آن قابل شناسایی است. ربات‌های موتور جستجوی گوگل به راحتی، یک سایت مفید که برای کاربر فعالیت می‌کند را با سایتی که با هدف لینک دهی راه‌اندازی شده را تشخیص می‌دهد. پس برای شبکه وبلاگ شخصی، محتوای ارزشمند تولید کنید.
 4. اگر وب‌سایت‌های وبلاگی طراحی شده ترافیک نداشته باشند، نشانه بی‌ارزشی سایت از نگاه کاربر است. الگوریتم‌های گوگل برای رفع نیاز و پاسخ دقیق به کاربر طراحی شد. بنابراین، هدر دادن تلاش ربات‌های گوگل قابل بخشش نیست!
 5. سایت‌هایی که به گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول متصل نیستند، ریسک بالایی دارند. حتما تمام وب‌سایت‌ها را به سرچ کنسول و آنالیتیکس متصل کنید.
 6. شاید باور نکنید اما نام صاحبان دامنه سایت و آدرس تایید شده، شماره تلفن و نوع فعالیت در شبکه‌های اجتماعی قابل بررسی است.
 7. سایت‌ها را روی یک هاست قرار ندهید. این اتفاق برای گوگل شک برانگیز است.

جمع بندی بک لینک PBN

در این مقاله PBN را تعریف کردیم و تمام نکات مهم برای ایجاد شبکه وبلاگ شخصی کم ریسک را توضیح دادیم. دلایلی که گوگل لینک سازی شبکه‌ای را تایید نمی‌کند. بررسی معایب و مزایای PBN و اینکه در چه شرایطی ساخت شبکه لینک سازی ضرورت دارد. امیدواریم به تمام مباحث مرتبط با لينک سازی خارجی اشاره کرده باشیم. نظرات و تجربیات و حتی سوالات خود را برای ما کامنت کنید.

سوالات متداول

آیا ساخت بک لینک PBN خوب است؟

به طور کلی، ساخت شبکه وبلاگ شخصی، سئو کلاه سیاه است. اما با توجه به شرایط و موقعیت پروژه و وب‌سایت، گاهی به لینک سازی PBN نیاز دارید.

آیا راهی برای ساخت بک لینک ایمن است؟

امکان ساخت بک لینک ایمن PBN وجود ندارد اما با رعایت برخی نکات طلایی، درصد ریسک را کم می‌شود.

آیا هنوز بک لینک PBN موثر است؟

خوشبختانه بله، اما در صورتی که محتاط عمل و محتوای با کیفیت تولید کنید.