ابزار بررسی بک لینک سایت رقبا یا بک لینک چکر راهی برای طراحی استراتژی سئو خارجی یا Off-page است. یکی از دلایل افزایش رتبه سایت، افزایش اعتبار دامنه است. متخصصان سئو برای افزایش اعتبار دامنه یا DA لینک سازی خارجی می‌کنند. در سئو یکی از مهمترین مراحل، شناخت رقبا خواهد بود. ابزارهایی که به این منظور طراحی شدند، لیستی از لینک‌های خارجی یا بک لینک رقبا را به شما ارائه می‌کنند. در این مقاله، هر کدام از ابزارهای Semrush, Ahref و … را توضیح دادیم.

ابزار بررسی بک لینک سایت رقبا یا بک لینک چکر راهی برای طراحی استراتژی سئو خارجی یا Off-page است.

بک لینک چکر چیست؟

بک لینک چکر ابزاری برای آنالیز سئو خارجی یا Off-page رقبا است. با اطلاعاتی که ابزارهای بک لینک چکر ارائه می‌دهند، طراحی استراتژی خارجی کار سختی نیست. برای کار با این ابزارها، لینک دامنه رقیب را درج می‌کنید و سپس منتظر می‌مانید. پس از چند دقیقه انتظار، آدرس سایت‌هایی که لینک به سایت رقیب دادند و Anchor ها در اختیار شما خواهد بود.

خوشبختانه تمام ابزارهایی که در این مقاله معرفی می‌شوند، مدعی هستند که اطلاعاتی که در اختیار کاربران قرار می‌دهند، دقیق و البته جامع است. شما می‌توانید به استناد اطلاعات ارائه شده در این ابزارها، استراتژی سئو خارجی را طراحی کنید. همچنین پس از اجرای استراتژی به کمک این ابزارها امکان آنالیز بک لینک‌های وب‌سایت خودتان را دارید. شما می‌توانید، کیفیت عملکرد، انکرها و دامنه‌هایی که به وب‌سایت شما بک لینک دادند را بررسی کنید و از جلوی بک لینک‌های مخرب را بگیرید.

اهمیت آنالیز بک لینک رقبا چیست؟

زمانی که سئو یک سایت را شروع می‌کنید، باید موقعیت سایت خود و همچنین سایت رقیب را بررسی کنید. برای ایجاد چشم انداز دقیق از مسیر پیش رو باید مسیر رفته‌ی رقبا را چک کنید.

در قدم اول مسیر کلی از سئو داخلی سایت طراحی کنید و از پیاده سازی آن، یک پلن برای لینک سازی خارجی طراحی کنید. در مقاله‌ای با عنوان بک لینک چیست به طور کامل درباره انواع لینک سازی خارجی سایت صحبت کردیم. پس از اینکه بک لینک رقبا را با ابزار بک لینک چکر بررسی کردید، استراتژی طراحی کنید.

معرفی 5 ابزار آنالیز بک لینک رقبا

ابزارهایی که در ادامه توضیح می‌دهیم، کاربری آسانی دارند و شما در کمتر از 5 دقیقه به تمام اطلاعات دسترسی دارید. در واقع تفاوت اصلی در نحوه پیاده‌سازی و اجرا خواهد بود. در مرحله اجرا باید قدرت تجزیه و تحلیل سایت‌های بک لینک را داشته باشید تا دریافت لینک از دیگر وب‌سایت‌ها، نتیجه منفی روی سایت نداشته باشد.

معرفی 5 ابزار آنالیز بک لینک رقبا

در این بخش، 5 ابزار مهم برای آنالیز بک لینک رقبا را معرفی می‌کنیم. با مطالعه هر ابزار روش کار با آن را می‌آموزید.

Semrush Backlink Checker

یکی از معروف‌ترین ابزارهای بک لینک چکر Semrush است. با این ابزار امکان آنالیز سایت رقبا و سایت خود را دارید. این ابزار سئو علاوه بر اینکه اطلاعات بک لینک را ارائه می‌دهد، سریع‌ترین ابزار ایندکس چکر هم هست. البته که با سرچ کنسول و موتور جستجو گوگل ایندکس url‌ها قابل ارزیابی است اما در صورت نیاز می‌توانید با این ابزار چک کنید. اگر برای استفاده از ابزارهای سئو بودجه‌ای ندارید، این ابزار امکان استفاده به صورت رایگان را به کاربران می‌دهد.

اطلاعاتی که بک لینک چکر Semrush ارائه می‌دهد:

 1. اعمال انواع فیلترهای پیشرفته روی اطلاعات
 2. مرتب سازی براساس معیارهای مورد نظر
 3. امکان Export
 4. امکان مقایسه سریع چندین دامنه
 5. ارائه Anchor‌ها
 6. لیست Referring Domain
 7. صفحات بک لینک برتر
Semrush Backlink Checker

به گفته وب‌سایت رسمی Semrush:

Backlink Analytics on Semrush gives you the ability to study your own and your competitors’ backlink profiles and make comparisons between multiple domains side by side.

ترجمه: تجزیه و تحلیل بک لینک در Semrush به شما این امکان را می دهد که پروفایل های بک لینک خود و رقبای خود را مطالعه و چندین دامنه را با هم مقایسه کنید.

Ahrefs Backlink Checker

در میان تمام ابزارهای سئو، گران‌ترین ابزار سئو Ahrefs است. با وجود هزینه بالای خرید اکانت این ابزار اما اطلاعات جامع و کاملی را به نسبت دیگر ابزارها در اختیارتان قرار می‌دهد. به گفته وب‌سایت Ahrefs این ابزار برای ارائه اطلاعات دقیق، هر 15 دقیقه آپدیت می‌شود.

اطلاعاتی که بک لینک چکر Ahrefs ارائه می‌دهد:

 1. تعداد بک لینک‌های Referring Domain
 2. رتبه بندی دامنه (DR)
 3. نوع بک لینک‌ها (Nofollow / Dofollow)
 4. ترافیک ارگانیک
 5. پیوندهای هدف یا Link to target
Ahrefs Backlink Checker

به گفته وب‌سایت رسمی Ahrefs:

We’re constantly evolving the tool and introducing more useful features and data for SEO professionals.

ترجمه: ما همواره در حال توسعه این ابزار هستیم تا ویژگی‌ها و داده‌های مفید بیشتری را به متخصصان سئو معرفی کنیم.

Ubersuggest

برای استفاده رایگان از ابزار بک لینک چکر Ubersuggest، امکان آنالیز 3 لینک را دارید. در صورتی که اکانت Premium این ابزار را داشته باشید، امکان دریافت 900 گزارش در روز را به شما می‌دهد. اطلاعاتی که توسط این ابزار در اختیار کاربر قرار می‌گیرد، شامل لینک‌های nofollow خواهد بود.

اطلاعاتی که بک لینک چکر Ubersuggest ارائه می‌دهد:

 1. لیست دامنه‌های ارجاع دهنده یا Referring Domain
 2. امکان مقایسه بک لینک‌های چند دامنه
 3. امکان اعمال فیلتر
 4. اعتبار و امتیاز دامنه‌های
 5. لیستی از Anchor
 6. امکان دسته بندی بک لینک بر اساس Nofollow/Dofollow
ابزار چک کردن بک لینک Ubersuggest

به گفته وب‌سایت رسمی Ubersuggest:

Backlinks shows you the number of links pointing to any domain or URL. From total link count, to .edu and .gov links to even the exact number of unique referring domains.

ترجمه: بک لینک‌ها تعداد لینک‌ها به هر دامنه یا URL را به شما نشان می دهد. از تعداد کل پیوندها گرفته تا پیوندهای .edu و .gov و حتی تعداد دقیق دامنه‌های ارجاع دهنده منحصر به فرد.

MOZ

این ابزار در میان تمام ابزارها محبوبیت بیشتری دارد. با توجه به اینکه قابلیت نصب Extension روی chrome را دارد، امکان بررسی هر صفحه از سایت را می‌دهد. این قابلیت باعث افزایش سرعت عملکرد و رضایت کاربر خواهد بود. یکی دیگر از مزایای این ابزار بررسی 2 سایت به صورت همزمان است. از دیگر ویژگی‌های این ابزار، بررسی سایت‌هایی است که به سایت رقیب لینک دادند. یکی از روش‌های آنالیز سایت، بررسی بک لینک‌های شکسته است که خوشبختانه MOZ از این قابلیت پشتیبانی می‌کند.

اطلاعاتی که بک لینک چکر MOZ ارائه می‌دهد:

 1. لیست صفحات و دامنه‌های ارجاع شده به سایت
 2. مقایسه بک لینک‌های رقبا
 3. امتیاز دامنه‌های ارجاع شده
 4. اعتبار دامنه‌های ارجاع شده
 5. شناسایی نوع محتوای بک لینک
 6. شناسایی بک لینک‌های برتر
 7. شناسایی Anchorها
ابزار چک کردن بک لینک MOZ

به گفته وب‌سایت رسمی MOZ:

As a digital marketer, you must be aware of the significance of backlink in Search engine optimization. Without requiring quality backlinks, it is not possible for any online business to compete. 

به عنوان یک دیجیتال مارکتر، باید از اهمیت بک لینک در بهینه سازی موتور جستجو آگاه باشید. بدون نیاز به بک لینک با کیفیت، امکان رقابت برای هیچ کسب و کار آنلاین وجود ندارد.

Majestic

آخرین ابزاری که در در این مقاله معرفی می‌کنیم، Majestic نام دارد. در میان تمام سایت‌های ایندکس چکر، این ابزار بهترین است. این سایت یا ابزار آنالیز بک لینک اطلاعات دقیق اعم از تاریخ، تعداد و میزان کلیک را ارائه می‌کند. این ابزار بک لینک چکر برای کاربرانی با بودجه محدود مناسب است.

اطلاعاتی که بک لینک چکر Majestic ارائه می‌دهد:

 1. لیستی از تمام بک لینک‌ها
 2. اعتبار دامنه‌ها
 3. دامنه‌های ارجاع دهنده یا Referring Domain
 4. نمودار و گراف پیوندها
ابزار چک کردن بک لینک Majestic

به گفته وب‌سایت رسمی Majestic:

Our backlink checking tools will help you define your link building strategy by accurately identifying quality theme-focused websites.

ترجمه: ابزارهای بررسی بک لینک ما به شما کمک می کند تا استراتژی ساخت لینک خود را با شناسایی دقیق وب سایت های متمرکز بر موضوع، با کیفیت تعریف کنید.

خرید اکانت اشتراکی ابزار سئو

خرید اکانت ابزارهای سئو از وب‌سایت‌های رسمی هزینه بالایی دارد. بسیاری از کمپانی‌ها به منظور ارائه خدمات برای خرید اکانت تاسیس شدند. هر کدام از کمپانی‌ها، پلن‌هایی را با قیمت‌ها متفاوت ارائه می‌کنند. برای سهولت شما، لیستی از کمپانی‌های معتبر به همراه پلن‌های اشتراکی را معرفی می‌کنیم.

خرید اکانت اشتراکی از سئو هشت یا SEO8

سئو هشت اکانت‌های اشتراکی را به صورت افزونه کروم ارائه می‌کند. با خرید اکانت یک افزونه به مرورگر Chrome اضافه می‌شود و از این طریق به تمام قابلیت‌های ابزارهای سئو برای چک کردن سایت دسترسی دارید. لیستی از پکیج‌ها به شرح زیر است:

سایت سئو 8
 • پلن آژانس (اجنسی): این پلن حدود 700 هزار تومان تا 3 میلیون و 800 هزار تومان است که امکان کار با ابزارهای SEMRUSH, MOZ,Canva,KWfinder,Grammarly,Keyword Tool, WORDHERO,Wordtune,ChatGPT,QuillBot را ایجاد می‌کند.
 • پلن حرفه‌ای: این پلن حدود 450 هزار تومان تا 2 میلیون و 450 هزار تومان است که امکان ابزارهای SEMRUSH,MOZ,Canva,KWfinder,Keyword Tool,Grammarly,WORDHERO را ایجاد می‌کند.
 • پلن ابزارهای AI یا هوش مصنوعی: این پلن حدود 350 هزار تومان تا 1 میلیون و 750 هزار تومان است. خریداران امکان استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مانند WORDHERO,Open AI, QuillBot را دارند.

خرید اکانت اشتراکی از LimitPass

به گفته این وب‌سایت، برای استفاده از ابزارهای سئو و دیجیتال مارکتنیگ بهترین پکیج‌ها را ارائه می‌کند. لیست مهمترین پکیج‌های این کمپانی را در زیر توضیح دادیم:

سایت لیمیت پس
 • پکیج آژانس یا اجنسی: این پکیج در بر گیرنده ابزارهایی مانند SEMRUSH,MOZ,Keyword Tool,KWfinder,WORDHERO,Grammarly,Canva,SkillShare است. این پکیج با هزینه 450 هزار تومان به صورت ماهانه به فروش می‌رسد.
 • پکیج کامل تمام ابزارها: این پکیج تمام ابزارهای سئو و دیجیتال مارکتینگ را پوشش می‌دهد. از جمله این ابزارها SEMRUSH,MOZ,Keyword Tool,Wrdtune,WORDHERO,Grammarly,CANVA,SkillShare,Open AI,QuillBot,Midjourney, RenderForrest,Invideo است.
 • پکیج پایه: این پکیج تعداد کمی از مهمترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را ارائه می‌کند. از جمله این ابزارها SEMRUSH,MOZ,Canva است.

خرید اکانت اشتراکی از نوین ترند

یکی از مجموعه‌هایی که پلن‌های بسیاری با قیمت‌های متفاوت دارد، نوین ترند است. نوین ترند با معرفی بهترین پلن از ابزارهای سئو دیجیتال مارکتینگ برای چک کردن سایت، امکان خرید اکانت را برای همه کاربران و کارشناسان حوزه دیجیتال مارکتینگ فراهم کرده است.

سایت نوین ترند
 • پلن آژانس (Agency): این پلن از تمام ابزارهای سئو پشتیبانی می‌کند. از جمله این ابزارها شامل، MOZ,SEMRUSH,Grammarly,Canva,Keyword Tool,Seoptimer,Crazyegg,Ubersuggest,Lynda,Article Builder, Creative Fabrica,SkillShare است.

جمع بندی

تمام اطلاعات مربوط به بهترین ابزارهای آنالیز بک لینک را در این مقاله خواندید. در مرحله بعد باید نوشتن استراتژی و تحلیل داده‌ها انجام دهید. همانطور که گفتیم، جمع‌آوری اطلاعات یکی از مراحل است و طراحی استراتژی و پلن و در نهایت اجرای آن‌ها مرحله دیگری خواهد بود. برای اینکه همه چیز را درباره سئو بدانید، مقاله‌های ما را دنبال کنید.

سوالات متداول

بهترین بک لینک چکر برای آنالیز لینک‌های خارجی چیست؟

بهترین ابزارهای آنالیز بک لینک، Ahrefs,MOZ و Semrush است. این ابزارها اطلاعات دقیق و کاملی درباره انواع بک لینک‌ها ارائه می‌دهند.

ابزارهای بک لینک چکر چه اطلاعاتی ارائه می‌دهند؟

ابزارهای بک لینک چکر در قدم اول تمام بک لینک‌هایی یک سایت را ارائه می‌کنند. فیلترهایی مانند Nofollow و Dofollow و اعتبار سایت‌های بک لینک و همچنین کیفیت عملکرد بک لینک‌ها ارائه می‌کنند. علاوه بر این، امکان دریافت یک خروجی کامل را خواهید داشت.

آیا ابزارهای آنالیز بک لینک اطلاعات درستی ارائه می‌کنند؟

بله، طبق تجربه متخصصین، اطلاعات ارائه شده، کامل و دقیق است.