حتما شما هم با توجه به قیمت دامنه IR وسوسه می‌شوید؟! باید بدانید که برای تبلیغات در بستر گوگل، به یک دامنه بین‌المللی مانند COM نیاز دارید.

شاید بپرسید، چرا امکان تبلیغات گوگل برای دامنه ir وجود ندارد؟! چون گوگل این دامنه را تا سال 2018 تحریم کرده است. شما که تصمیم ندارید تا سال 2018 منتظر بمانید!

این تنها به مربوط به گوگل نیست، در واقع بسیاری از کمپانی‌های بزرگ مانند توییتر یا ایکس (X)، فیسبوک، مایکروسافت و دیگر شرکت‌های مشابه هم امکان تبلیغ را به دامنه IR ارائه نمی‌دهند.

حتی در بسیاری از مواقع برای تبلیغات در سایت‌های خارجی، با مشکل مواجه می‌شوید. به عنوان مثال، حتی با خرید اکانت الکسا هم امکان استفاده از برخی، بخش‌ها مانند Site Audits را ندارید! بنابراین، برای پیشگیری از این دسته مشکلات، بهتر است، در کنار دامنه ir، دامنه com را هم خریداری کنید.

متاسفانه باید پاسخ داد که تبلیغات گوگل برای دامنه ir امکان پذیر نیست. پیش از اینکه با انواع کمپین گوگل ادز آشنا شوید و حتی برای شارژ حساب گوگل ادز اقدام کنید، از دامنه وب‌سایت مطمئن باشید.

تبلیغات گوگل برای دامنه IR امکان پذیر است؟

متاسفانه باید پاسخ داد که تبلیغات گوگل برای دامنه IR امکان پذیر نیست. پیش از اینکه با انواع کمپین گوگل ادز آشنا شوید و حتی برای شارژ حساب گوگل ادز اقدام کنید، از دامنه وب‌سایت مطمئن باشید. پیش از شروع هر اقدام تبلیغاتی، باید دامنه بین‌المللی داشته باشید.

مراحل پیشرفت کمپین تبلیغاتی شما، احتمالا طی می‌شود، اما در نهایت شما امکان تبلیغ در گوگل با دامنه IR. ندارید. ممکن است راه‌های میانبر برای دور زدن گوگل وجود داشته باشد اما در صورت نقض قوانین گوگل، باید بهای سنگینی را پرداخت کنید.

شما در فضا و بستر دیجیتال، با تکنولوژی و فناوری مواجه هستید و این راه را برای تخطی از قوانین سخت می‌کند. راه حل‌ها سخت، زمانبر اما قانونی وجود دارد که برای این مشکل انجام دهید. یکی از این راه‌ها، تغییر و خرید دامنه COM. است. یکی از نکات مهم، شناخت قوانین گوگل ادز است. شما در هر مسیری که قدم می‌گذارید، باید با قوانین، موانع و مشکلات آن مسیر آگاه باشید. به میزان آگاهی شما، چشم انداز شما شفاف‌تر خواهد شد.

درباره قوانین گوگل ادز چه می‌دانید؟

کمپانی Google به صورت رسمی در سایت خود اعلام کرده که از تمام قوانین ایالات متحده پیروی می‌کند و بنابراین قوانین، کشورهایی که لیست آن در زیر آمده، با دامنه خود امکان تبلیغ در گوگل را ندارند.

Google must comply with sanctions imposed by the United States Office of Foreign Assets Control (OFAC). As a result, Google Ads isn’t available to advertisers in the following countries or territories (with criterion ID):

Crimea (21120)
Cuba (2192)
So-called Donetsk People’s Republic (DNR) (21113)
Iran (2364)
So-called Luhansk People’s Republic (LNR) (21111)
North Korea (2408)
Syria (2760)

 • کریمه (21120)
 • کوبا (2192)
 • به اصطلاح جمهوری خلق دونتسک (DNR) (21113)
 • ایران (2364)
 • به اصطلاح جمهوری خلق لوهانسک (LNR) (21111)
 • کره شمالی (2408)
 • سوریه (2760)

براساس آنچه که گوگل اعلام کرده است، به طور کلی امکان تبلیغات برای کسانی وجود دارد که از تمام قوانین گوگل ادز طبعیت کنند. از دیگر قوانین مهم هنگام راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی موارد زیر است:

 1. محتواهای ممنوع
 2. فعالیت‌های ممنوع
 3. محتوایی که محدودیت دارد
 4. رعایت استانداردهای کیفیت

دقت داشته باشید که یکی از مشخصه‌های گوگل، قاطعیت در اجرای قوانین است. در صورتی که تصمیم دارید یک کمپین تبلیغاتی بی‌دردسر راه‌اندازی کنید، بهترین راه، انتخاب یک کارشناس و متخصص با تجربه است. یک کارشناس خوب و دلسوز، قابلیت بررسی چند وجهی سایت را دارد، حتی پیش از اینکه برای اجرای کمپین تبلیغاتی در گوگل اقدام کنید، شما را از تمام نکات آگاه می‌کند.

لازم به ذکر است، بسیاری از عوامل مانند، محصولات یا خدمات تقلبی و بی‌کیفیت، محصولات خطرناک، محتوایی که از نظر فرهنگ و سن، محدودیت دارند و غیره، خط قرمز گوگل برای انتشار تبلیغ خواهد بود. جدا از عوامل و قوانین، ساختارهایی وجود دارد که متخصصین سئو، در این باره اطلاعات کافی دارند. از جمله این ساختارها، مربوط به سئو محتوا است که به صورت مستقیم در نتیجه کمپین تبلیغاتی تاثیر دارد.

بسیاری از عوامل مانند، محصولات یا خدمات تقلبی و بی‌کیفیت، محصولات خطرناک، محتوایی که از نظر فرهنگ و سن، محدودیت دارند و غیره، خط قرمز گوگل برای انتشار تبلیغ خواهد بود.

چرا باید دامنه بین المللی بخرید؟

دامنه‌های بین المللی متفاوتی داریم که احتمالا به گوش شما خورده است. .com معروف‌ترین و پرطرفدارترین آن‌ها به شمار می‌آید. .Net , .Co , .Info و نمونه‌های دیگر از این دست دامنه‌های بین المللی هستند.

برای انتخاب و خرید انواع دامنه‌های بین المللی به سایت‌های فروش مراجعه کنید و دامنه مورد نظر خود را با پسوند‌های بین المللی خریداری کنید. بسیاری از صاحبان کسب و کار برای اینکه هیچ کمپانی دیگری، دامنه مشابه را با پسوند IR ثبت نکند، هم با پسوند Com و IR خریداری می‌کنند.

نکته قابل توجه این است که دامنه‌هایی با پسوند بین المللی، مزایایی دارند که پسوند IR (به دلیل تحریم ایران) را شامل نمی‌شود. از جمله این مزایای، امکان تبلیغات توسط گوگل و هر سایت خارجی دیگر است. شما می‌توانید از طریق هر سایت خارجی برای راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی اقدام کنید.

در صورتی که اطلاعاتی روی دامنه IR دارید و تصمیم دارید که با یک پسوند دیگر به فعالیت خود ادامه دهید، باید تمام اطلاعات را روی دامنه‌ی جدید ریدایرکت کنید.

اگر تخصص کافی را ندارید، با ما در تماس باشید تا در این مسیر با شما همراه باشیم. ما علاوه بر خدمات گوگل ادوردز، خدماتی مانند شارژ حساب گوگل ادز ، آنالیز و تجزیه و تحلیل سئو سایت را ارائه می‌دهیم. با متخصصین و کارشناسان ما در تماس باشید؛ پیش از شروع کار لیستی از بهترین شرکت تبلیغات گوگل را مطالعه کنید.

اگر تخصص کافی را ندارید، با ما در تماس باشید تا در این مسیر با شما همراه باشیم. ما علاوه بر خدمات گوگل ادوردز، خدماتی مانند شارژ حساب گوگل ادز ، آنالیز و تجزیه و تحلیل سئو سایت را ارائه می‌دهیم.

جمع بندی تبلیغات گوگل برای دامنه IR

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، انتخاب دامنه بسیار مهم و حساس است. اینکه دامنه‌ی شما با کدام پسوندها، ثبت می‌شود، از جمله عوامل مهم و تاثیر گذار در مسیر رشد و پیشرفت کسب و کارتان خواهد بود. به این نکته توجه کنید لطفا!

پیش از اینکه کسب و کار خود را شروع کنید و یا اگر وسط راه هستید و احساس می‌کنید، نتیجه دلخواه را دریافت نکردید، حتما با یک مشاور در این زمینه صحبت کنید. معمولا متخصصان در حوزه دیجیتال مارکتینگ، جلساتی را جهت ارائه مشاوره، تنظیم می‌کنند.

شما می‌توانید از این دسته مشاوره‌ها بهره مند شوید. تمام اطلاعات تماس به صورت آنلاین و آفلاین، در سایت درج شده است تا شما در کمترین زمان ممکن با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول


دامنه بین المللی بهتر است یا دامنه IR؟

در صورتی که ایران، از جمله کشورهای شامل تحریم نمی‌شد، دامنه IR هیچ مشکلی نداشت اما با توجه به تحریم‌هایی که وجود دارد، امکان انجام فرآیندهای تبلیغاتی در گوگل و دیگر سایت‎‌های خارجی وجود ندارد.

دامنه بین المللی را از کجا بخریم؟

کمپانی‌های بسیاری در این زمینه فعالیت دارند و شما می‌توانید با دریافت یک مشاوره کوتاه از متخصصان ما، از طریق بهترین کمپانی هاستینگ، دامنه‌های خود را با پسوند بین المللی ثبت کنید.

آیا می‌توانیم تبلیغات گوگل برای دامنه IR انجام داد؟

باید گفت، خیر! تا زمانی که پسوند IR در تحریم آمریکا است و گوگل هم از قوانین آمریکا تبعیت می‌کند، هیچ راهی جز خرید دامنه با پسوندهای بین المللی ندارید.